Propozycje zabaw dla dzieci i rodziców

Temat zabaw: „Nadeszła Wiosna’

• List do Przedszkolaków

Kochane przedszkolaki!

Przykro nam, że nie możemy się spotykać na wspólnej zabawie w przedszkolu. Mamy nadzieję, że nie nudzicie się i miło spędzacie wolny od zajęć czas. Gdyby jednak były chwile, kiedy nie wiadomo co robić (i żeby nie zapomnieć o przedszkolu)  to proponuję wam wykonanie przygotowanych kart pracy oraz propozycji wspólnych zajęć i zabaw z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Pozdrawiamy Was serdecznie i mamy nadzieję, że szybko znowu się spotkamy w naszej sali.

Do zobaczenia!

Część I

• „Zdmuchiwanie kropelek deszczu” –ćwiczenia oddechowe.

Rodzic klaszcze w dłonie i mówi do dziecka: Wyszliśmy na spacer i zaczął padać deszcz. Idą, a następnie biegają. Rodzic przerywa grę, zatrzymują się, biorą wdech i zdmuchują sobie nawzajem kropelki deszczu z włosów, pleców, twarzy. Biorą wdech i zdmuchują kropelki, mówiąc: „fffff, fffff, ffffff”. Następnie rodzic kontynuuje opowieść: Pojawiły się kałuże, wskakujemy w nie i podskakujemy, wołając (wdech–wydech): „łał, łał, łał”. Wzajemnie przeciągają się, ruszają ramionami, prostują się. Śpiewają, powtarzając za rodzicem coraz wyżej: plum, plum plum, kap, kap, kap, hop, hop, hop, prysk, prysk, prysk. Za drugim razem śpiewają to samo cichutko, głośniej i najgłośniej.

• „Wiosenny detektyw”

Zabawcie się w Wiosennych detektywów i znajdźcie w domu przedmioty w kolorze zielonym. Spróbujcie je policzyć razem i pogrupować wg kategorii (zabawki/ubrania/rośliny etc.).

• „Przyjście wiosny” wiersz Jana Brzechwy.

Rodzic czyta dziecku wiersz „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy.

Przyjście wiosny

Naplotkowała sosna, że już zbliża się wiosna.

Kret skrzywił się ponuro: przyjedzie pewno furą…

Jeż się najeżył srodze raczej na hulajnodze.

Wąż sykną –ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze.

Kos gwizdnął: Wiem coś o tym, przyleci samolotem.

Skąd znowu –rzekła sroka ja jej nie spuszczam z oka

I w zeszłym roku w maju widziałam ja w tramwaju.

Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem.

A ja wam to dowiodę, że właśnie samochodem.

Nieprawda bo w karecie!

W karecie, co pan plecie?

Oświadczyć mogę krótko, że płynie właśnie łódką!

A wiosna przyszła pieszo już kwiaty z nią się śpieszą,

już trawy przed nią rosną i szumią Witaj Wiosno!

• Rozmowa Rodzica z dzieckiem na temat wiersza oraz tego jak rozpoznać wiosnę.

Rodzic zadaje pytania:

– Jakie zwierzęta rozmawiały o przyjściu wiosny?

– Jak wygląda wiosna?

– Co pojawia się na wiosnę?

• Zabawa ruchowa „Pani Wiosna patrzy”.

Zabawa ruchowa na bazie tradycyjnej zabawy „Baba Jaga patrzy”. Rodzic jest Panią Wiosną. Kiedy Pani Wiosna jest odwrócona plecami – nie patrzy – dziecko biega. Ale gdy tylko Pani Wiosna się odwróci – dziecko zastyga w bezruchu. Następnie zamiana ról.

Cześć II

• Oznaki wiosny

Oglądnijcie krótki filmik edukacyjny dotyczący oznak wiosny. Niech dziecko spróbuje zapamiętać jak najwięcej nazw wiosennych ptaków lub kwiatów.

• Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat filmu

– Jakie nazwy wiosennych kwiatów lub ptaków udało ci się zapamiętać?

– Jaka jest Twoja ulubiona oznaka wiosny?

• Nauka wiersza

Spróbujcie wraz z rodzicami nauczyć się na pamięć wiersza o wiośnie. Wasze mądre główki na pewno szybko go zapamiętają. Po powrocie do przedszkola wspólnie go wyrecytujemy.

WIERSZ „WIOSNA”

Przyszła do nas pani wiosna,

cała w sukni z kwiatów.

Uśmiechnięta i radosna,

wśród lecących ptaków.

Powróciły z nią bociany,

z dalekiej Afryki.

Żaby w stawie się zbudziły,

misie i jeżyki.

W krzewach słychać śpiew skowronka,

słonko mocniej grzeje.

Na listeczku śpi biedronka,

wiatr leciutko wieje.

Witaj wiosno! Piękna pani.

Cieszy nas twój powrót.

Zieleń liści, świerszczy granie,

kwiatów pełen ogród.

• „Moje gniazdo”

Dzieci udają, że są ptakami. Każde dziecko – ptak – układa z koca kształt swojego gniazda. Na hasło Rodzica: „Ptaki na spacer”-  biegają swobodnie po pokoju. Na hasło Rodzica.: „Ptaki do gniazd”- dzieci ptaki jak najszybciej starają się wrócić do swoich gniazd, po czym przybierają określoną przez Rodzica pozycję, np. stanie na jednej nodze, machanie rękami jak ptak.

• Portret Pani Wiosny

Jeśli potraficie narysujcie sami portret Pani Wiosny lub możecie pokolorować jeden z  poniższych rysunków (jeśli dysponujecie możliwością wydruku)- Zał. 1, Zał. 2.

Część III

• Wiosenna Gimnastyka

Jeśli jest możliwość wydrukowania karty pracy- dziecko może pokolorować rysunki i wyciąć.Jeśli nie ma możliwości wydruku rodzic może pokazać dziecku obrazki na telefonie lub komputerze aby mogło wybrać obrazek.  Zadaniem dziecka jest wylosowanie a następnie wykonanie kolejnych ćwiczeń gimnastycznych. Każde ćwiczenie jest opatrzone krótką instrukcją, którą można dowolnie modyfikować do wieku i możliwości dziecka. Na przykład zamiast 10 powtórzeń ćwiczenia – dziecko może zrobić ich tyle, ile ma lat. -Zał. 3

• „Wstawaj! To już wiosna”

Zatańczcie razem  z Rodzicami lub rodzeństwem do piosenki Majki Jeżowskiej „Wstawaj! To już wiosna”

Piosenka do odsłuchania na oficjalnym kanale Majki Jeżowskiej, link:

• Załóż swoją wiosenną hodowlę roślin

Zachęcamy dzieci do założenia wiosennej hodowli roślin np.

– szczypiorku https://rytmynatury.pl/jak-wyhodowac-szczypiorek-tak-dla-z…/

– LUB fasoli https://www.youtube.com/watch?v=yztFDxDw2rQ