Witajcie Przedszkolaki:)

Dziś kolejna porcja zabaw wielkanocnych

1. Gra zręcznościowa – spacer dziecka i rodzica po pokoju z pisanką/jajkiem umiejscowionym na stołowej łyżce.

Dla starszych dzieci rodzice mogą zastosować utrudnienia w postaci toru przeszkód lub polecenie zrobienia przysiady, obrotu itd.

Zaproś mamę/tatę na spacer z jajkiem! Połóżcie na stołowej łyżce jajko (lub pisankę) i pospacerujcie po dywanie. Jeśli macie ochotę – możecie utrudnić to zadanie robiąc domowy tor przeszkód lub obracając się czy robiąc przysiady.

2. Obejrzenie filmu edukacyjnego zawierającego informację o tym, jak z jajka powstaje pisklę/kura/kogut. Rozmowa na temat treści obejrzanego nagrania.

Czy wiesz jak wykluwa się kurczątko z jajka? Jeśli nie – koniecznie obejrzyj filmik

3. Określanie przez dzieci jakie zwierzęta wykluwają się z jajka.

A jakie inne zwierzęta wykluwają się z jajek? Spróbuj sobie przypomnieć.

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza przy historyjce o pisklętach. Słuchanie przez dzieci tekstu czytanego przez rodzica i naśladowanie ruchów sprzątających piskląt. Utwór to parafraza tesktu piosenki: „Pod czerwonym grzybkiem” (autor nieznany)

Posłuchaj rymowanki czytanej przez rodzica i naśladuj ruchy piskląt sprzątających kurnik.

W małym kurniku, przy krzaczku poziomek,

żółciutkie pisklaki mają swój domek.

W kurniku bałaganu nie spotkasz wcale

Sprzątają w nim pisklaki codziennie wytrwale

Jeden myje okna, drugi ściera kurze,

trzeci wielką miotłą zamiata podwórze.

5. Zabawa badawcza z jajkiem

Rodzic rozbija delikatnie jajko i wylewa jego zawartość na talerzyk. Dziecko opisuje, jakiego koloru jest białko i żółtko jajka, ogląda dokładnie skorupkę z zewnątrz i od środka. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

Jajko przyda się jeszcze do kolejnego ćwiczenia.

Czas na zabawy badawcze! Mamusia/tatuś rozbije delikatnie jajko i wyleje jego zawartość na talerzyk. Opisz, jakiego koloru jest białko i żółtko jajka, obejrzyj dokładnie skorupkę z zewnątrz i od środka. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

Jajko przyda się jeszcze do kolejnego ćwiczenia.

6. Zabawa badawcza – oddzielamy żółtko od białka.

Rodzic podaje dziecku jajko z poprzedniego ćwiczenia oraz plastikową butelkę. Dziecko delikatnie naciska ścianki butelki i zmniejszając ucisk ścianek stara się bardzo ostrożnie zassać żółtko do środka butelki tak, aby go nie uszkodzić. Następnie naciskając ścianki ponownie – umieszcza żółtko na drugim talerzyku.

A teraz spróbujcie oddzielić żółtko od białka.

Mamusia/tatuś podaje ci jajko na telerzyku z poprzedniego ćwiczenia oraz plastikową butelkę. Delikatnie naciskaj ścianki butelki i zmniejszając ucisk ścianek staraj się bardzo ostrożnie zassać żółtko do środka butelki tak, aby go nie uszkodzić. Następnie naciskając ścianki ponownie – umieść żółtko na drugim talerzyk.

7. Zabawa ruchowa „Jajko” – turlanie się po dywanie do przodu, do tyły i na boki

Poturlaj się z mamą/tatą na dywanie jak jajko! Do przodu, do tyły i na boki

Życzymy udanej zabawy:)